ALERT:  View MECA's 2020-2021 Welcome to Campus Plan by clicking this link.

Spring ’20 Online

Please find a link for each of your courses below.

These links will take you to a Google Doc that will provide you with all of the information that you need to know for each of your courses. The Google Docs will include revised assignment due dates and other general information about how you can proceed with your learning for the duration of the Spring 2020 semester.

Use the keyboard shortcut “cmd + F” to search this page.

BFA Academic Studies

Art History

Course # Section Course Name Faculty
AH 101 1 Art History Survey I Gan Xu
AH 101 2 Art History Survey I Gan Xu
AH 101 3 Art History Survey I Erin Hyde Nolan
AH 101 4 Art History Survey I Susan Waller
AH 101 5 Art History Survey I William Klingelhofer
AH 101 6 Art History Survey I Erin Hyde Nolan
AH 250 1 Critical Approaches to Contemporary Art Marie Shurkus
AH 250 2 Critical Approaches to Contemporary Art Marie Shurkus
AH 250 3 Critical Approaches to Contemporary Art Amanda Skinner
AH 250 4 Critical Approaches to Contemporary Art Chris Stiegler
AH 319 (W) Revolutionaries to Radicals: Art of the 19th Century Sue Nutty
AH 343 (PE) Theories of Social Practice Mitchell Rasor
AH 359 (S) History of Environmental Activism & Land Art Christopher Malcolm
AH 360 (W) Islam and Europe: A History of Artistic Exchange Erin Hyde Nolan
AH 366 Super(vision): Art and Surveillance Amanda Skinner

 

Introduction to Literature

Course # Section Course Name Faculty
EN 105 1 Introduction to Literature Chad Walls
EN 105 2 Introduction to Literature Chad Walls
EN 105 3 Introduction to Literature Elizabeth Dodge
EN 105 4 Introduction to Literature Seth Rogoff
EN 105 5 Introduction to Literature Seth Rogoff
EN 105 6 Introduction to Literature Asata Radcliffe
EN 105 7 Introduction to Literature Chad Walls

 

Liberal Arts: Humanities or Social Science

Course # Course Name Faculty
HU 262 Contemporary Horror Cinema Kate KaminskI
HU 267 Children’s Literature: A Critical Exploration Megan Blakemore
HU 300 (W) History and Theories of Psychology  Seth Rogoff
HU 323 (W) Creative Writing Asata Radcliffe
HU 352 The Appalachian Craft Revival: History & Theory Heather Harvey
HU 353 The Event of Seeing Nico Jenkins

 

Liberal Arts: Natural Science

Course # Course Name Faculty
NS 245 The Scientific Method
Andrea Southworth & Deb Debiegun
NS 313 (PE) (S) Humans & Nature: Our Common Biology Andrea Southworth
NS 315 (PE) (S) Ocean Currents: Gulf of Maine and Beyond Deb Debiegun
NS 316 (M) The Physics of Sound Bob Jenkins

 

Liberal Arts: World History / Philosophy

Course # Course Name Faculty
PL 238 (S) Sovereignty, Self-determination, & Environmental Justice Christopher Malcolm
PL 239 (S) Confronting the Anthropocene: Philosophical Theories Christopher Malcolm
WH 234 “Strange Fruit”: A History of Lynching in America John Portlock
WH 237 Globalism and Nationalism Richard Stark

 

BFA Foundation

Course # Section Course Name Faculty
DR 100 1 Introduction to Drawing* Greta Bank
DR 100 2 Introduction to Drawing* Annika Earley
DR 100 3 Introduction to Drawing* Michel Droge
DR 224 Anatomical Figure Drawing Greta Bank
FN 101 B 1 Digital Imaging: Basics* Bennett Morris
FN 101 B 2 Digital Imaging: Basics* Patricia Brace
FN 101 DP 1 Digital Imaging: Drawing & Painting* Max Erwin
FN 101 DP 2 Digital Imaging: Drawing & Painting* Dom Civiello
FN 113 1 Two-Dimensional Design* Philip Brou
FN 113 2 Two-Dimensional Design* Leslie Murray
FN 113 3 Two-Dimensional Design* Jim Flahaven
FN 115 1 Three-Dimensional Design* Patricia Brace
FN 115 2 Three-Dimensional Design* Ling-Wen Tsai
FN 115 3 Three-Dimensional Design* Mark Johnson
FN 115 4 Three-Dimensional Design* Matt Hutton
*Content for these courses is accessed via one of the Foundation sections below. Your assigned section was emailed to you by Philip Brou on March 25th. If you are unsure of your assigned section, email Anne Dennison, adennison@meca.edu, in the Registrar’s Office.
1 Foundation, Section 1 Greta Bank & Annika Earley
2 Foundation, Section 2 Bennett Morris & Michel Droge
3 Foundation, Section 3 Patricia Brace & Leslie Murray
4 Foundation, Section 4 Philip Brou
5 Foundation, Section 5 Matt Hutton & Jim Flahaven
6 Foundation, Section 6 Ling-Wen Tsai & Dom Civiello
7 Foundation, Section 7 Mark Johnson & Max Erwin

 

BFA Majors

Art & Music

Course # Course Name Faculty
AM 110 (M) Intro to Digital Audio Recording Steve Drown
AM 300 Band Blender Spencer Albee

 

Animation & Game Art

Course # Course Name Faculty
AG 101 Animation 1 Chun-Hua Chang
AG 201 Character Animation Adam Fisher
AG 245 Introduction to 3D Modeling & Animation Zachary Morong
AG 322 Major Production Studio II Alex Ryan
AG 322 Major Production Studio II Adam Fisher
AG 352 Collaborative Productions Adam Fisher
AG 352 Collaborative Productions Alex Ryan
AG 375 Special Topic: Advanced 2D Animation + Effects Nathan Gilliss
AG 422 Major Capstone Production Adam Fisher
AG 422 Major Capstone Production George LaRou
AG 452 Major Capstone Project Post-production George LaRou & Amelia Hundt

 

Ceramics

Course # Course Name Faculty
CE 225 Tableware Cathy Hammond
CE 241 All About Surface Adrian King
CE 250 Slip Casting and Press Molding Mark Johnson
CE 302 Ceramics III: Majors Studio Kari Radasch
CE 402 Ceramics IV: Majors Studio Mark Johnson

 

Graphic Design

Course # Course Name Faculty
GD 102 Design Basics: Typography and Image Charles Melcher
GD 275 Hand Lettering and Wordmarks Mark Jamra
GD 302 Information Design Samantha Haedrich
GD 312 Core Studio II Steve Bowden
GD 380 Interaction Design Brooke Chorynak
GD 450 Senior Independent Projects Charles Melcher & David Puelle

 

Illustration

Course # Section Course Name Faculty
IL 110 1 Methods and Media in Illustration Andrew DeGraff
IL 110 2 Methods and Media in Illustration Daniel Minter
IL 212-1 Illustration in Context Mary Anne Lloyd
IL 212-2 Illustration in Context Michael Connor
IL 275 Hand Lettering and Wordmarks Mary Anne Lloyd
IL 322 Illustration Majors Studio Leticia Plate
IL 323 Advanced Pen and Ink Michael Connor
IL 423 Illustration Majors Studio Mary Anne Lloyd

 

Metals & Jewelry

Course # Course Name Faculty
MJ 101 Metalsmithing & Jewelry I Kyle Patnaude
MJ 225 Design for Production Sharon Portelance
MJ 313 Goldsmithing–Practical Applications Sharon Portelance
MJ 302-402 Metalsmithing & Jewelry Majors Studio Sharon Portelance

 

Photography

Course # Course Name Faculty
PH 102 Intermediate Photography Justin Kirchoff
PH 222 Color Photography Scott Peterman
PH 302 Documentary Methods Smith Galtney
PH 310 Alternative Processes Justin Kirchoff
PH 322/422 Photography Majors Studio Justin Kirchoff & Kate Greene

 

Printmaking

Course # Course Name Faculty
PR 201 Intaglio Adriane Herman
PR 245 Monotypes: Painterly Prints Annika Earley
PR 305 Pixels-to-Ink Bennett Morris
PR 302-402 Printmaking Majors Studio Pilar Nadal

 

Painting

Course # Course Name Faculty
PT 100 Foundations in Painting Honour Mack
PT 221 Independent Projects in Painting Gail Spaien
PT 223 Adventures in Abstract Painting Honour Mack
PT 227 Hybrid Painting as Contemporary Practice Andrew “Andy” Rosen
PT 322 Painting Majors Studio Philip Brou
PT 422 Painting Majors Studio Honour Mack

 

Sculpture

Course # Course Name Faculty
SC 102 Introduction to Video Joshua Reiman
SC 106 Sculpture in Context: Installation, Multiples, Land Art Ling-Wen Tsai
SC 112 The Expressive Figure Ben Spalding
SC 226 Sculpture: Fabrication Joshua Reiman
SC 322-422 Sculpture Majors Studio Joshua Reiman & Ben Spalding

 

Seminars

Course # Section Course Name Faculty
SEM 351 GD Junior Studio: Motive, Method, Making Samantha Haedrich
SEM 351 IL Junior Studio: Motive, Method, Making Andres Martinez
SEM 353 1 Junior Seminar: Fine Art Topics / Practice Kate Greene
SEM 354 CRAFT Junior Seminar: Craft Topics / Practice Kyle Patnaude
SEM 452 1 Senior Synthesis John Fireman
SEM 452 2 Senior Synthesis Samantha Haedrich
SEM 452 3 Senior Synthesis Paul Gebhardt
ST 450 Curatorial Practices Nikki Rayburn

 

Textile & Fashion Design

Course # Course Name Faculty
TF 102 Introduction to Fashion and Apparel Betsy Scheintaub
TF 202 Textile Printing Alysha Kupferer
TF 215 Weaving Betsy Scheintaub
TF 322 Majors Studio II Jill McGowan
TF 325 Collection Development Alysha Kupferer
TF 422 Majors Studio IV 6cr. Alysha Kupferer

 

Woodworking & Furniture Design

Course # Course Name Faculty
WF 101 Introduction Woodworking & Furniture Design Matt Hutton
WF 245 Digital Furniture Design & Fabrication Matt Hutton
WF 322-422 Woodworking & Furniture Majors Studio Nikki Rayburn

 

Master of Fine Arts in Studio Art

Course # Course Name Faculty
MCR 870 Approaches to Critical Theory Seth Rogoff
MCR 870 Approaches to Critical Theory Chris Stiegler
MCR 871 Thesis Composition Gail Spaien
MCR 871 Thesis Composition Nico Jenkins
MST 854 Studio III Kate Greene
MST 854 Studio III Josh Reiman
MST 854 Studio III Chris Stiegler
MST 859 Studio VI Gail Spaien
MST 859 Studio VI Ling-Wen Tsai
MST 859 Studio VI Chris Stiegler
MST 860 Studio Seminar: Studio Thesis Adriane Herman
MST 862 Studio Seminar 3: Studio Writing Tracy Cockrell
MST 862 Studio Seminar 3: Studio Writing Kyle Patnaude

 

Master of Arts in Teaching

Course # Course Name Faculty
MAT 833 HS Student Teaching AY 19/20 Rachel Somerville
MAT 836 Professional Practices Seminar Rachel Somerville

 

Salt Graduate Certificate in Documentary Storytelling

Course # Section Course Name Faculty
SA 625 Audio Storytelling* Peter Lang-Stanton
SA 640   The Salt Workshop* Colin Cheney
SA 651 Field Research – Audio Storytelling* Peter Lang-Stanton
  *Course content will be linked as soon as it is available.